Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Süt parası; sigortalı olarak çalışmakta olan kadınların doğum yapmaları ve çocuk sahibi olmaları karşılığında devlet tarafından verilen sosyal yardımın ismidir. Süt parasının alınabilmesi için temel olarak iki şart bulunmaktadır. Bu şartlardan bir tanesi, doğumdan sonra bebeğin yaşamına devam ediyor olmasıdır. Bu şartın yanında diğer bir şart ise, çocuğun anne ya da babasının doğumdan önceki 120 gün boyunca sigortalı olarak çalışıyor olması gerekmektedir. Bu aşamadan sonra süt parası başvurusu nasıl yapılır, sorusu ile ilgili araştırmamızın sonuçlarını paylaşalım:

Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Süt parası başvuru İçin gerekli olan evraklar;

Süt Parasına (Emzirme ödeneğine) hak kazanan sigortalıların ödeneklerini almak için SGK’ya talep dilekçesi verme şartı kaldırılmış bulunmaktadır. Süt parası, sistemde görülen süt parası raporundan hareketle otomatik olarak ödenmektedir.

Eğer otomatik olarak bir ödenek çıkmadıysa, süt parası yardımından yararlanmak isteyenler kendilerinden istenen bazı belgeleri hazırlayıp ilgili kuruma başvuruda bulunmaları gerekmektedir. İstenen belgeler şunlardır:

  • Kimlik fotokopisi;
  • Doğum belgesi; dünyaya yeni bebek için hastane yetkililerinin aileye vermiş oldukları bir belgedir. Eğer bebeğin doğum belgesi herhangi bir sebepten dolayı bulunamazsa, bebeğin kimliği doğum belgesi olarak kullanılabilir.

Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Daha önceki uygulamalara çerçevesinde süt parası alabilmek için başvurular ilgili SGK’ya yapılmaktaydı. Şu anda mevcut yürürlükteki uygulamaya baktığımızda; artık bebek doğduktan sonra doğum raporuna bağlı olarak yaklaşık 30 gün içinde otomatikman, ödenek annelerin isimlerine PTT hesaplarına yatırılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir