Sosyal Yardımlaşma Kömür Yardımı ve Gıda Yardım Başvurusu Sorgulama

nedir, kömür ve gıda yardımı başvurusu nereye yapılır? Kömür veya gıda yardımı ne zaman yapılır? Belediyeler, büyük şehir belediyeleri, kaymakamlıklar özellikle kış mevsiminin yaklaştığı Eylül-Ekim aylarında durumu iyi olmayan ihtiyaç sahibi ailelere yardım yapmaktadır. Yapılan bu yardımların en önemlisi şüphesiz kömür ve gıda yardımıdır. Soba veya kaloriferle ısınan evler için yapılan bu yardımıla birlikte yapılan gıda yardımına da başvuruda bulunarak bu yardımlardan faydalanmanız mümkündür.

Normal şartlar altında ihtiyaç sahipleri her sene düzenli olarak köy veya mahalle muhtarları tarafından tespit edilerek, başvuruya gerek kalmayacak şekilde “Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfına” bildiriliyor. Muhtarın bildirdiği kişiler haricinde başvurularla da yardıma ihtiyacınız olduğunu bildirebilirsiniz. Çünkü muhtarlar açık bir şekilde yardıma ihtiyacı olanları bildirirken herkesin durumu hakkında bilgi sahibi olamayabiliyorlar! Durum böyle  olunca çok sayıda ihtiyaç sahibi dar gelirli vatandaşın kömür için yardım başvurusu işlemlerini kendilerinin yapması gerekiyor. Peki kömür yardımı başvurusu nasıl yapılır? Bu yardımı almak için başvurular nereye yapılmaktadır?

Kömür Yardımı için Nereye Başvuru Yapılır?

  • Bağlı olduğunuz il yada ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek durumunuzu anlatır bir dilekçe bırakıp bu yardımı isteyebilirsiniz. Vakıflarda bulunan hazır dilekçeleri de doldurabilirsiniz. Bununla alakalı form doldurmanız gerekebilir. Sorulan sorulara cevap vererek görevli ile birlikte form doldurarak yardımdan faydalanabilirsiniz.
  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile birlikte bazı kaymakamlıkların da yoksul ailelere kömür – para yardımı olabiliyor. Bunun için de bağlı bulunduğunuz il/ilçe kaymakamlığına giderek yine bir dilekçeyle yardımdan yararlanabilirsiniz.
  • Kömür ile birlikte gıda yardımı için dilekçe örneğini burada bulabilirsiniz. “Dilekçe Örneği

Kömür ve Gıda Yardımı için gerekli Belgeler

  • Nüfus cüzdanı aslı/fotokopisi
  • dilekçe (kendiniz doldurarak götürebilirsiniz, vakıfta görevliyle birlikte ayrı bir form da dolduracaksınız)

Kömür-Gıda Yardım Başvurusu Sorgulama

Yapmış olduğunuz başvuru olumlu sonuçlanırsa genellikle mesaj ile bildirim atılıyor. bununla birlikte yardım geldiğinde tekrar size irtibat numaralarından ulaşıyorlar.

Yardım için Hangi Bilgiler isteniyor?

Kömür, eğitim-öğretim yardımı, gıda yardımı ve diğer yardımlarda ev adresi, iletişim bilgileri ile birlikte gelir durumunuz, evin ısınma şekli gibi bilgiler de istenmektedir.

Bu Konuda Cevap Aranan Konular

  • kömür ve gıda dilekçe
  • sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır
  • sosyal yardımlaşmadan kömür yardımı almak icin maaş bodrosu ne kadar olmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir