SGK Doğum Yardım Parası Başvurusu

Doğum yapan anne için çocuk sayısına göre değişen miktarlarda verilen çocuk nereye yapılır? SGK Başvurusu nasıl yapılır, hangi belgeler gereklidir? Sorularınıza bu konumuzda cevap bulabilirsiniz.

Doğum Yardım Parası ne Kadardır?

15 Mayıs 2015’ten sonra doğan ilk çocuk için 300, ikinci çocuk ta 400, üçüncü çocukta 600 TL doğum yardımı yapılır.  Başvurusu yapılmadan bu para verilmez.

Doğum Yardım parasından kimler faydalanabilir?

Doğum parasından yararlanmak için Türk vatandaşı olmak veya mavi kartlı olmak gereklidir. Dolayısıyla annenin ya da babanın veya her ikisinin Türk vatandaşı olması halinde doğum yardımından yararlanmak mümkündür.

Doğum Parası Başvuruları nereye Yapılıyor?

Doğum parası almak için başvuru yapmanız gereklidir.  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müdürlüklerine, Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine, ilçelerde kaymakamlık binalarının içindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılacak başvuruyla birlikte doğum yardım parasını alabilirsiniz. Bu yollarla birlikte internet başvurusu da geçerlidir. Anne ya da baba çocuğun TC kimlik numarasıyla isterse Aile Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinden de başvuru yapabilir.

Doğum Parası Almak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yukarıda anlattığımız şekilde yapılacak başvurular için bazı belgeler gereklidir. Başvuru esnasında teslim edilmesi gereken, doğum parası için gerekli belgeler şu şekilde sıralamaktadır;

  • Yeni doğan bebeğin geçici kimlik kartı aslı ve fotokopisi veya nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Annenin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Hastaneden alınacak doğum belgesi
  • Başvuru Dilekçesi (dogum yardımı başvuru dilekçesi)

Doğum Parası Nereden Alınır? Hangi hesaba Yarat? Ne Zaman yatar?

Doğum parası için yapmış olduğunuz başvurunuz sonuçlandıktan sonra doğum yardımı PTT’ye yatırılmaktadır.  Bu para anneye yattığı için annenin bizzat çekmesi gerekmektedir. Nereden ve nasıl çekeceğiyle ilgili doğum parası konusunda bilgilendirme amaçlı annenin cep telefonuna SMS yolu ile bilgilendirme yapılmaktadır. Bilgilendirme yapıldıktan sonra annenin bizzat PTT şubesine giderek parayı çekmesi gerekmektedir. Çünkü para annenin isim ve soy ismine özel olarak yatırılmaktadır. Doğum yardımı için ödenen tutar hiçbir vergi kesintisine tabi olmadan ve herhangi bir komisyon ödenmeden çekilebilmektedir. Devlet tarafından annelere verilen maddi desteklerden gerekli şartlara uygunluk sağlayan her anne faydalanabilmektedir.

Doğum Parası BAŞVURU SORGULAMA

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişiler için çalıştıkları kuruma yapılmaktadır. Başvurunuzun sonucunu sorgulamak için TIKLAYINIZ adresine giriş yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir