İlk Emekli Maaşı Ne Zaman Yatar ?

Emeklilik için gerekli son ay prim ödemesi de gerçekleştikten sonra emekli maaşını alabilmeniz için emekli olmak istediğinizi dilekçeyle SGK’ya bildirmeniz gerekmektedir. SGK’ya emeklilik dilekçesi için sitemizdeki ilgili konuyu ziyaret edebilirsiniz. (Bkz. Adım Adım Emeklilik) Tahsis talep formuyla birlikte verilen emeklilik dilekçesi sonrası emeli maaşı almaya hak kazandığınızı gösterir. Bu aşamadan sonra ilk emekli maaşı ne zaman yatacak? İlk emekli maaşı hangi bankaya yatar? İlk emekli maaşı ne kadar gibi sorularla meşgul olabilirsiniz:)

1. İlk Emekli Maaşı için Banka Seçimi

İlk emekli maaşı hangi bankaya yatar ?

Emeklilik talebinde bulunurken banka seçimi yapabiliyorsunuz. Eğer bhu aşamada yani son prim sonrası emeklilik başvurusunda emeklilik dilekçesinde herhangi bir banka ismi yazdıysanız ilk maaştan itibaren emekli maaşınız dilekçede belirttiğiniz bankaya yatar. Fakat emeklilik için doldurduğunuz SGK tahsis talep formunda maaşınızı alacağınız herhangi bir banka ismi belirtmediyseniz, bu kısmı boş bıraktıysanız ilk emekli maaşından itibaren emekli maaşınız size en yakın Ziraat Bankası şubesine gönderilir. Dilerseniz sonradan maaş aldığınız bankayı ya da banka şubesini değiştirebilirsiniz. (Bkz.Emekli Maaşı Banka Değişikliği)

2. İlk Maaş İçin Bildirim

Ne Zaman Yatar?

Emeklilik için dilekçenizi verdiniz, bu aşamadan sonra SGK size ödenecek olan maaşınızı bağlar ve bu maaşı bağladığına dair size bilgilendirici bir yazı gönderir. Gönderdikleri bu bildirici  yazıda emeklilikte alacağınız aylık tutar ile birlikte birikmiş aylık tutarı yazar ve maaşınızı ne zaman ve tam olarak hangi tarihte alacağınız yazar. Size gelen yazıda yazan tarihte belirtilen banka şubesine uğrayarak maaşınızı çekebilirsiniz.

3. Promosyon Alabilir miyim?

Emeklilikte Promosyon

İlk alacağınız emekli maaşı ile birlikte banka tercihinize göre promosyon da alabilirsiniz. Promosyon için bankaya aylığı o bankadan belirtilen süre boyunca alacağınıza dair taahüt vermelisiniz. Bu taahit süresi 3 yıl olup 3 yıl boyunca banka değişikliği yapamayacağınızı bildirmiş olursuınuz. Eğer emekli maaşınız 1000,00 TL altında ise 300,00 TL, 1000-2000 TL arasında ise 375,00 TL, 2000 TL üzerinde ise 450,00 TL promosyon alırsınız. Promosyonlar bir defaya mahsus olmak üzere ödenir. Promosyon aldıktan sonra 3 yıl süre ile banka değişikliği yapamayacağınızı hatırlatmak isteriz.

Emekli maaşı kaç günde bağlanır ?

Aslında emekli maaşı ne kadar sürede bağlanır  gibi bir sorunun kesin bir yanıtı yoktur. Emeklilik için  dilekçe doldurmanın ardından herkes için emekli maaşının bağlanma süresi kriterlere göre farklılık gösterebilmektedir. İlk emekli maaşının bağlanma süresi aşağıdaki kriterlere göre farklılık gösterir.

  • İş ve işlem yoğunluğu: Başvuru yaptığınız Sosyal Güvenlik Merkezi’nin iş ve işlem yoğunluğuna göre değişir. Örneğin İstanbul’daki bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nin diğer illerdeki Sosyal Güvenlik Merkezleri’ne göre iş ve işlem yoğunlu kıyaslanamayacak kadar fazladır.
  • Borçlanma, Birleştirme ve Geçiş: Eğer birden fazla sigorta kolunda hizmetiniz varsa hizmet birleştirmesi yapılacağından emekli maaşı bağlanma süresi değişecektir. Yani aynı anda ssk, bağkur, emekli sandığı v.s. hizmeti varsa bir de bunların içerisine yurtdışı borçlanma, askerlik borçlanması v.s. eklenirse tabi ki aylık geç bağlanacaktır.
  • Eğer tek sigorta kolunda hizmet varsa emekli maaşı daha çabuk bağlanacaktır.

Yukarıdaki kriterler tabi ki emekli maaşının bağlanma süresi üzerinde etkilidir. Ancak ortalama emekli maaşı bağlanma süresi 2-3 ay civarıdır. En iyi ihtimalle başvurunuzu takip eden ayın maaş ödeme döneminde aylık alırsınız. Bu da zaten 1 aya tekabül eder. Yani en hızlı bağlanan emekli maaşını bile 1 ay sonra alırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir