Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır? Adım Adım İzlenecek Yollar

Her insanın hayalidir emekli olmak… Fakat emeklilik yolunda dikkat etmeniz gereken çok önemli bir detay bulunmaktadır: SGK Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi… Bu formu doldurup SGK’ya vermeden emekli olamazsınız. nasıl yapılır ve adım adım izlenecek yollar aşağıda açıklanmıştır.

Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne giderek prim gününüzün dolduğunu ve emeklilik yaşınızı doldurduğunuzu yazılı olarak beyan ettiğinizde yapılan incelemeler ve hesaplamalar neticesinde SGK Müdürlüğü’nden ’emekli olur’ yazısı alırsınız.

Bu aşamadan sonra emeklilik başvurusunda adım adım izlenecek yollar:

  • SGK’dan aldığınız emekli olmasında sakınca yoktur, yazısını iş yerinize verdiğinizde, iş yerinizin sizinle ilgili hazırlayacak olduğu evraklar sonrasında sizi emekli olmak için iş çıkışınızı belge ile verecek, siz de size verilen evrakla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’ne giderek emeklilik işlemlerini başlatmak üzere müracaat edebilirsiniz. Emeklilik işlemlerini başlatmak için;
  • Kimliğiniz ile birlikte SGK’ya başvuracaksınız.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ‘Emekli Olur’ yazısını mutlaka almanız gerekmektedir.
  • Burada, SGK Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi’nde A ve B şıklarını okuyup kendinize uygun olan seçeneği işaretleyeceksiniz. “A” seçeneği olarak; eğer hâlâ çalışıyorsanız; SGK’dan alacak olduğunuz “Emekli olur” yazısını alıp iş yerinizde muhasebe departmanına verdiğinizde, bu belgeye karşılık iş yerinizden alacağınız belgeyi de Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim etmeniz gerekmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta; işten çıkışınızın verilip verilmediğini öğrenin. Zira hâlen aktif gözükürseniz emeklilik talebiniz reddedilir. B-Çalışmıyorsanız; SGK Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi’ni doldurup Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edin. SGK Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi’ni doldurmadığınız takdirde emekli olamayacağınızı bir kez daha ifade edelim.
  • Emeklilik işlemlerinde emeklilik başvurusunda adım adım izlenecek olan yolun  son aşaması olarak yaşlılık tahsis numarasının yazılı olduğu kartınızı alarak bu numara ile emeklilik müracaatlarınızı takip edebilirsiniz.

SGK-Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir