Doğum, Süt ve Çocuk Parası

Annenin doğum yaptıktan sonra annenin yararlandığı ve ailenin yararlandığı bir takım yardımlar vardır. Annenin yararlandığı süt parası ve doğum yardım parası ile ailenin yararlandığı çocuk parası bunlardan en önemlileridir. Peki Doğum, Süt ve Çocuk Parası nedir, ayrımı nasıl yapılır? Hangisini kimler alır?

Doğum, Süt ve Çocuk Parası

Çocuk Parası; Memurun çocuğunun doğumundan itibaren bordrosunda yazılı olan miktar kadar maaşına eklenen paradır. Maaşa yansıtılır. Çocuk kimin üzerineyse onun bordrosunda gelirler bölümünün çocuk yardımı kısmında yer alır.

Süt Parası; Süt parası 1 defaya mahsus olarak devlet tarafından verilen bir ücrettir. Süt parası almak için SGK il müdürlüğüne doğum rapaorunuz ve kimlik kartıyla gitmeniz yeterli olacaktır. Süt Parası, sigortalı anneler ve sigortalı babaların eşlerine ödenmektedir. Devlet tarafından hazırlanan kanun mevzuat ise tam olarak aşağıdaki gibidir; Analık sigortasından sigortalı kadına Sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe, 5510 Sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılardan, kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine, her çocuk için yaşaması şartıyla doğum tarihinde geçerli olan ve Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip Bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden emzirme ödeneği verilir. Memura süt parası verilmez.

Doğum parası; Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılan başvuruyla birlikte aşağıda belirtilen paranın anneye yatırılmasıdır. Devlet tarafından verilen parasal destek, bizzat doğum yapan annenin üzerine yatırılıp sadece anne çekebilmektedir.  Çocuk doğum parası PTT’ye yatırılmaktadır ve parayı sadece anne çekebilmektedir. T.C Kimlik ile yatırılan para da alınmaktadır.E-devlet sistemi üzerinden çocuk doğum parası sorgulamak için ilk olarak BURAYA TIKLAYIN.

  • Birinci çocuk için 300 TL alabilir.
  • İkinci çocuk için 400 TL,
  • Üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapılmaktadır.

NOT: Devlet, ikiz çocukları olan annelere 1000 TL ödenek yatırmaktadır.