Doğum Parası Nedir?

2015 yılının Mayıs 15’i ile düzenlenen yasada artık doğum yapanlara çocuk yardımı ya da sağlanmaktadır. Her Türk vatandaşı anne ya da baba olarak bulunan kişilerin ilk çocuklarından itibaren üçüncü çocuğu kadar yardımı yapılmaktadır. Doğum parası nedir olarak yapılan araştırmaların başında çocuk yardımı gelmektedir. İki durumda aynı şekilde sağlanmaktadır. Bu alanda anneye verilen süt parası farklı bir durum olmaktadır. Her ikisinin de devlet tarafından sağlanması ile anneler hem süt parası hem de doğum parası alabilmektedir.

Aile sosyal politikalar bakanlığı tarafından sağlanan doğum parasında annelerin başvuru yapması gerekmektedir. Yapılan başvuruda bebek doğum tarihi ve bu alanda gerekli evraklar da istenebilmektedir. Online olarak da yapılan başvuru işlemlerinin tümünü e devlet üzerinden takip etmek de mümkün olabilmektedir.

Başvuru işleminden sonra kişilerin e devlet takibi ile ne zaman alınması öğrenebilmektedir. Normal olarak PTT ve Ziraat bankasından alınan ödemelerin kişi hesabına ilk olarak yatması gerekmektedir. Genellikle her ayı 10’unda PTT den kimlik ile anne tarafından alınması da mümkündür. Bunun için sorgulama yapmadan PTT’den öğrenmek de mümkün olmaktadır.

TC kimlik numarası ile alınan doğum parası yardımı çocuk sayısına göre de değişebilmektedir. Bu konuda genel bilgi de para alımında anneye ayrıntılı olarak anlatılma sonucunda ödeme sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir