Çocuk Parası ile Aile Yardımı Aynı Şeyler midir?

ile aynı şeyler midir? Çocuk yardımı nedir, nedir? aldığımı nasıl kontrol edebilirim gibi soruların cevaplarını bu konumuzdan bulabilirsiniz. Öncelikle şunu belirtelim ki  memurun her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi için ve çocuklarından her biri için maaşını yansıtılan yardımdır. Dolayısıyla çocuk yardımı ve eş yardımının birleşimi olarak geçmektedir.

Aile yardımı almaya memur ne zaman başlar?

657 sayılı Kanun”un 204”üncü maddesine göre; memur, eş için ödenen aile yardımı ödeneğine evlendiği; çocuk için ödenen yardımına da çocuğunun doğduğu tarihi takip eden ay başından itibaren hak kazanır.

, Çocuk Parası ve Ayrımı

Çocuk Parası; Memurun çocuğunun doğumundan itibaren bordrosunda yazılı olan miktar kadar maaşına eklenen paradır. Maaşa yansıtılır.

Süt Parası; Süt parası 1 defaya mahsus olarak devlet tarafından verilen bir ücrettir. Süt parası almak için SGK il müdürlüğüne doğum rapaorunuz ve kimlik kartıyla gitmeniz yeterli olacaktır. Süt Parası, sigortalı anneler ve sigortalı babaların eşlerine ödenmektedir. Devlet tarafından hazırlanan kanun mevzuat ise tam olarak aşağıdaki gibidir; Analık sigortasından sigortalı kadına Sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe, 5510 Sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılardan, kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine, her çocuk için yaşaması şartıyla doğum tarihinde geçerli olan ve Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip Bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden emzirme ödeneği verilir. Memura süt parası verilmez.

; Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılan başvuruyla birlikte aşağıda belirtilen paranın anneye yatırılmasıdır. Devlet tarafından verilen parasal destek, bizzat doğum yapan annenin üzerine yatırılıp sadece anne çekebilmektedir.  Çocuk doğum parası PTT’ye yatırılmaktadır ve parayı sadece anne çekebilmektedir. T.C Kimlik ile yatırılan para da alınmaktadır.E-devlet sistemi üzerinden çocuk doğum parası sorgulamak için ilk olarak BURAYA TIKLAYIN.

  • Birinci çocuk için 300 TL alabilir.
  • İkinci çocuk için 400 TL,
  • Üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapılmaktadır.

NOT: Devlet, ikiz çocukları olan annelere 1000 TL ödenek yatırmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir