2019 Çocuk Parası Alma – Başvuru Şartları ve Miktarı

2019 yılı çocuk parası ne kadar? Çocuk parası nedir ve kimler alır? alma şartları nelerdir? 2019 yılı çocuk parası ile ilgili merak ettiklerinizi bu konu altından takip edebilirsiniz.

2019 Çocuk Parası

2019 Çocuk Parası; Memurun çocuğunun doğumundan itibaren bordrosunda yazılı olan miktar kadar maaşına eklenen paradır. Maaşa yansıtılır. Çocuk kimin üzerineyse onun bordrosunda gelirler bölümünün çocuk yardımı kısmında yer alır. Çocuk parası veya çocuk yardımını memurlar almaktadır. Toplu sözleşme ile belirlenen bu tutarı maaş bordrosundan takip edebilirsiniz. Eşiniz çalışıyorsa veya çalışmıyorsa, çocuk sayısı gibi durumlar maaşa yansımaktadır.

Çocuk için ödenen aile yardımı ödeneği ise 250 katsayısının gösterge rakamının maaş katsayısıyla çarpımından oluşmaktadır. Geçen yıl 29,4 TL olan olan miktar bu yıl 32,6 TL oldu. Çocuk için daha önce var olan 2 çocuk sınırlaması 2010 yılında kaldırılmıştır. Dolaysıyla 6 yaşından büyük örneğin 3 çocuğu olan bir memur 97,8 TL çocuk yardımı alacaktır.

Ayrıca 0-6 yaş çocuklar için çocuk yardımı iki katı tutarında hesaplanmakta olup 2019 yılı Ocak ayında bu miktar 65,2 TL olacaktır. 0-6 yaş arası iki çocuğu olan bir çalışan 130,4 TL çocuk yardımı alacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir